Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

INFORMACJA DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW NA TEMAT KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ Z UWZGLĘDNIENIEM HIGIENY PRACY UCZNIÓW I NAUCZYCIELI ORAZ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA W SIECI

Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie!

Planowe zajęcia szkolne zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej zostały zawieszone, a od 25 marca będą obowiązywały nowe zasady nauczania zdalnego. Zmiany zostały wprowadzone przez dwa rozporządzenia. MEN wprowadza możliwość kształcenia na odległość. Jednocześnie przypominamy, że 23 i 24 marca obowiązują dotychczasowe zasady regulujące organizację zajęć edukacyjnych na odległość. W najbliższych dniach naukę będziemy kontynuować zdalnie.

Jest to dla nas wszystkich: Uczniów, Nauczycieli, Rodziców nowa sytuacja, z którą musimy się zmierzyć. Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu podjął działania,które związane są z przekazywaniem uczniom materiałów do powtórzenia i utrwalenia już zrealizowanych treści nauczania. Ponadto od 25 marca do 10 kwietnia zadania szkoły będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

14 wskazówek, jak chronić dane osobowe w czasie pracy zdalnej

https://uodo.gov.pl/pl/138/1459

Oświadczenie Prezesa UODO w sprawie koronawirusa

https://uodo.gov.pl/pl/138/1456

 

Szanowni Rodzice!

Zachęcamy Państwa, aby w tym trudnym czasie motywować i wspierać swoje dzieci do systematycznej nauki w warunkach domowych. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów opracowują i przekazują uczniom drogą elektroniczną zagadnienia do samodzielnej pracy w domu. Praktycznie niemożliwe stanie się odwzorowanie dotychczasowego planu godzin lekcyjnych, ponieważ 45 minut lekcji w szkole, a 45 minut w domu to całkiem, co innego. Uczniowie powinni stosować się do wskazówek i instrukcji, jakie otrzymują od wychowawców i nauczycieli oraz systematycznie kontaktować się z nimi w zalecanej formie. Wykonane przez uczniów prace/ zadania, powinny być terminowo odesłane drogą elektroniczną do nauczycieli, jako potwierdzenie realizacji treści podstawy programowej. Nauczyciele zdają sobie sprawę z tego, że wielu uczniów może mieć utrudniony lub wręcz uniemożliwiony swobodny dostęp do komputera w czasie, gdy zwyczajowo odbywają się lekcje, dlatego prowadzone przez nich zajęcia będą realizowane z uwzględnieniem różnych możliwościm. In. korzystania z „tradycyjnych” narzędzi jak zeszyt czy podręcznik, a nie tylko w formie lekcji on-line w czasie rzeczywistym. W porozumieniu z nauczycielami ustalone zostaną zasady oceniania oraz w jaki sposób należy modyfikować programy nauczania do nauczania zdalnego. Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie nauki zdalnej może być trudne i rodzić wiele frustracji. Brak możliwości technicznych zarówno po stronie rodziców i nauczycieli (też są rodzicami), może utrudnić ten proces i wywołać konflikty. W związku z powyższym zwracam się do Szanownych Państwa Rodziców o zgłaszanie swoich uwag i pomysłów, tak, żeby usprawniać waszą pracę, opiekę nad dziećmi i komunikację z nauczycielami.

 

Informacja dla nauczycieli uczniów i rodziców – bhp i bezpieczeństwo w sieci:

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY PRZY KOMPUTERZE LUB URZĄDZENIU MOBILNYM

-przed rozpoczęciem pracy należy uporządkować i przewietrzyć pomieszczenie,

- dostosować wysokość krzesła i ustawienie oparcia do wymiarów swojego ciała,

- oświetlenie stanowiska komputerowego powinno zapewniać komfort pracy wzrokowej. Na monitorze nie mogą być widoczne refleksy światła padającego z okien lub lamp, które wywołują olśnienie odbiciowe (odbicie światła od ekranu do oka).

- sprawdzić i ewentualnie poprawić ustawienie monitora, klawiatury, myszy. Odległość oczu od ekranu powinna wynosić od 1,5 do 2 przekątnych ekranu nie mniej niż ok.50 cm. Górna krawędź ekranu powinna być na poziomie oczu lub 5 cm poniżej. Przed klawiaturą na stoliku powinna pozostawać wolna przestrzeń na podparcie rąk ok. 15 cm.

- stosować przerwy przy pracy z monitorem ekranowym, co najmniej 5 min., co 1godz.

- po zakończeniu pracy należy wyłączyć sprzęt zasilany energią elektryczną.

 

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z SIECI

- zabezpiecz komputer bądź urządzenie mobilne, z którego korzystasz. Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj, by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki przesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer,

- pobieraj pliki tylko ze sprawdzonych źródeł,

- nie podawaj w sieci swoich danych osobowych ani haseł,

- nie podawaj nikomu danych swoich znajomych,

- chroń swoje konta na serwisach społecznościowych,

- stosuj mocne, trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,

- czytaj regulaminy,

- szanuj prawo własności w Sieci. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie.

 

Informacja dla rodziców jak zorganizować warunki pracy w domu

 

Należy pamiętać o wyznaczeniu kilku zasad, według, których dziecko/uczeń będzie mogło prawidłowo uczyć się w domu:

- zapewnić dostęp do komputera/laptopa ewentualnie telefonu komórkowego z dostępnością do sieci internetowej,

- wyznaczyć ściśle określone godziny do nauki,

- wydzielić czas na odpoczynek w nauce,

- zadbać o higienę stanowiska pracy (biurko czyste, bez jedzenia), odpowiednią wysokość biurka oraz krzesła, oświetlenie zapewniające komfort pracy,

- kontrolować czas, w jakim zadania lub prace powinny być wykonane i odesłane nauczycielom,

 

JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ?

Rodzice mają dużą trudność w obecnej sytuacji z organizacją swojej pracy zawodowej, a tymbardziej pracy swoich dzieci.. Warto, zatem rozmawiać z dziećmi o sukcesach opanowanego materiału, co sprawiło muprzyjemność w utrwalaniu wiadomości. W razie pojawienia się trudności kontaktować się z dyrektorem bądź nauczycielami celem eliminowania niedomówień. Dzięki temu zachowujemy odpowiedzialność i decyzyjnośćw kontrolowaniu nauki w domu, a także unikniemy demotywacji u dziecka / ucznia.

 

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI?

- zabezpiecz komputer bądź urządzenie mobilne, z którego korzystasz. Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj, by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki przesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer,

-pobieraj pliki tylko ze sprawdzonych źródeł,

- nie podawaj w sieci swoich danych osobowych ani haseł,

- nie podawaj nikomu danych swoich znajomych,

- chroń swoje konta na serwisach społecznościowych, 

- stosuj mocne, trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,

- czytaj regulaminy,

- szanuj prawo własności w Sieci. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie.

 

Z poważaniem
Bożena Czapska-Czoch
Dyrektor ZSZ nr 4 w Opolu

CWAG Włącz duży kontrast