Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

22 IV DZIEŃ ZIEMI

W 1970 roku, 25-letni doktorant na Uniwersytecie Harvarda, Denis Hayes zorganizował pierwszy Dzień Ziemi. https://www.earthday.org/
Ogromny sukces tego wydarzenia, w którym udział wzięło 20 milionów Amerykanów - pomógł pobudzić współczesny ruch ekologiczny. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów odbywających się w cieniu pandemii COVID- 19, są działania na rzecz klimatu.

https://www.unenvironment.org/news-and-stories/video/message-nature-coronavirus

Zmiany klimatu stanowią największe wyzwanie dla przyszłości ludzkości i systemów podtrzymywania życia, które sprawiają, że nasz świat nadaje się do zamieszkania. Pomimo egzystencjalnego zagrożenia zmianami klimatu, dziś niektóre kraje wycofują się z trudnych wyzwań na rzecz ochrony środowiska, nie mogąc sprostać porozumieniu paryskiemu. Tymczasem ruch środowiskowy (oddolny) nabrał tempa, w niemałej mierze dzięki energii i oburzeniu ze strony młodzieżowego ruchu klimatycznego.

W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy dzień Matki Ziemi . Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku https://www.un.org/en/observances/earth-day

Nasza MATKA ZIEMIA ma już ponad 4, 5 mld lat, radziła sobie bez człowieka przez większość tego czasu, ale my bez niej( jak na razie; -) nie potrafimy żyć. Szanujmy NASZĄ ZIEMIĘ.

Zachęcamy Was do składania niebanalnych życzeń dla Matki Ziemi na szkolnym facebooku w komentarzach pod postem (najciekawsze nagrodzimy)

Dla miłośników fotografii, mamy też konkurs „Moje okno na Świat”- szczegóły i regulamin znajdziecie na swoich mailach klasowych.

p.s. W tym roku Ministerstwo Klimatu wraz z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, organizuje warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”.Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów.

 

CWAG Włącz duży kontrast