Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

Świętujmy razem setną rocznicę III Powstania Śląskiego!

III Powstanie Śląskie wybuchło z 2 na 3 maja i trwało do 5 lipca 1921 roku. Celem walk było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Odradzającej się Polsce przyznano 1/3 terenów Śląska z 46% ludności. W trakcie powstania największa bitwa odbyła się w dniach 21–26 maja w rejonie Góry Świętej Anny. Drugą najważniejszą bitwą było starcie pod Olzą. W maju i czerwcu toczyły się walki o Kędzierzyn i Koźle, które ucichły po zawieszeniu broni 12 czerwca 1921 roku. Powstańcom udało się utrzymać ten strategiczny rejon. Dopiero zawieszenie broni ustabilizowało sytuację na froncie. 25 czerwca 1921 roku podpisano rozejm w Błotnicy Strzeleckiej. Polskimi powstańcami dowodził Maciej Mielżyński, który stanął na czele Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych. Równocześnie Wojciech Korfanty ogłosił się dyktatorem III Powstania Śląskiego. Zachęcamy do wzięcia udziału Obchodach 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Nadchodzące wydarzenia:
• 1 maja - Turniej tenisa ziemnego pod hasłem „Śląsk nie zapomniał o Polsce, Polska nie zapomniała o Śląsku”
• 2 maja - Zlot ZHR w Opolu – Park 800-lecia
• Uroczyste obchody pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego
• Odsłonięcie tablic z nazwiskami 67 Powstańców Śląskich z powiatu opolskiego w Alei Zasłużonych na Cmentarzu na Półwsi
• Rekonstrukcja historyczna w wykonaniu harcerzy: wjazd gen. Henri Le Ronda – Plac Wolności
• Piknik Powstańczy w Parku 800-lecia (z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz harcerzy ZHR)
• 3-5 maja - Akcja krwiodawcza „Oddaj krew w rocznicę III Powstania!”. Oddając krew podaj hasło „Festiwal Powstań Śląskich”
• 16 maja-Bieg Pamięci Powstańców Śląskich
• 16-26 maja - Wirtualny Bieg Pamięci Powstań Śląskich
• 12 czerwca - Patriotyczny Piknik rodzinny
• 19 czerwca - konferencja naukowa o Powstaniach Śląskich
• 15 sierpnia - Bieg Tropem Wilczym, ku czci Powstańców Śląskich
• wrzesień - Piknik historyczny z koncertem, pokazem laserowym i pirotechnicznym „Majówka powstańcza”.
Konferencja naukowa nt. powstań śląskich. Góra św. Anny.

Na portalach internetowych znajdziecie bogactwo informacji, zdjęcia uczestników powstań śląskich oraz wydarzeń związanych z tamtym okresem, prawdziwe opowieści, ciekawostki, gry edukacyjne, podcasty, filmy, wystawy w wersji elektronicznej, scenariusze lekcji.

CWAG Włącz duży kontrast