Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji o Cookies. Czytaj więcej...

DKMS- I ty możesz uratować komuś życie!

 

Cześć, nazywam się Mateusz Barszcz, jestem tegorocznym maturzystą i chce zaprosić Cię do Potencjalnych Dawców Szpiku. W Polsce co 40 minut ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi. Tylko 25% osób znajduje zgodnego dawcę wśród rodzinny. Pozostałe osoby, szukają tzw. bliźniaka genetycznego z bazy Potencjalnych Dawców Szpiku. Twój szpik może uratować życie drugiego człowieka. Aby znaleźć dawcę zgodność cech tkankowych HLA między nim a biorcą musi być 9-10/10, w szczególnych przypadkach 8/10. Im większa zgodność, tym większe prawdopodobieństwo udanego przeszczepu. Szansa znalezienia dawcy to ok. 1:20 000. Dlatego tak ważne jest poszerzenie bazy potencjalnych dawców. Pamiętaj, że gdzieś na świecie ktoś może potrzebować Twojej pomocy, masz szansę uratować komuś życie. Podkreślę jednak fakt, że jeśli nie otrzymasz nigdy telefonu, to Twój ,,bliźniak genetyczny’’ jest zdrowy i to również jest powód do szczęścia. :)

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich znajomych jesteście zdecydowani, napisz. Chętnie pomogę Wam w procesie rekrutacji. Rejestracja jest dla wszystkich, którzy są pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,a ich wskaźnik masy ciała nie przekracza 40 BMI- musisz być zdrowy, bądź twoja choroba nie wykluczy Cię z bycia dawcą. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie DKMS (https://www.dkms.pl/dawka-wiedzy/o-rejestracji/jakie-sa-najbardziej-powszechne-choroby-ktore-eliminuja-z-bycia-dawca)

 

Jak wygląda proces rekrutacyjny:
a.przez oficjalną stronę fundacji (https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca)
1. Zamów pakiet rejestracyjny przez Internet.
2. Wypełni dokumenty, pobierz wymaz.
3. Odeślij pakiet.
4. Poczekaj ok. 3 miesiące na odpowiedź czy możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku. *Całe koszty pokrywane są przez fundacje DKMS.

b. Za moim pośrednictwem: (aktualne do 28.04.2021r.)
1. Umówimy się na odpowiedni czas i miejsce.
2. Wypełnimy dokumenty, pobierzemy wymaz z jamy ustnej zapośrednictwem pakietów, które posiadam.
3. Resztą zajmę się osobiście :)

Sposób pobierania komórek macierzystych:Pobór szpiku z kręgosłupa jest mitem!!!

1) Z talerza kości biodrowej. (ok.15%) Sam zabieg trwa ok. 1-2 godziny. Przeprowadzany jest pod znieczuleniem ogólnym (narkoza). Po oddaniu komórek zostajesz na obserwacji w prywatnej klinice na czas ok. 2-3 dni. (https://www.dkms.pl/o-pobraniu/pobranie-komorek-macierzystych/pobranie-szpiku-z-talerza-kosci-biodrowej)

2) Z krwi obwodowej (ok.85%), czyli w dwóch rękach masz wenflony. Z jednej ręki zostaje pobrana krew wraz ze szpikiem,jest to filtrowane, krew zostaje oddzielona od szpiku i trafia z powrotem do naszego ciała przez drugą rękę. Trwa to przez 3-5 godzin. (https://www.dkms.pl/o-pobraniu/pobranie-komorek-macierzystych/pobranie-komorek-macierzystych-z-krwi-obwodowej)

* oba te zabiegi są bezbolesne,
* jesteś pod ciągłą opieką medyczną,
* o sposobie oddania szpiku decyduje lekarz.

Inne informacje:

- tatuaż nie dyskwalifikuje Cię, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku,
- przez okres ciąży i 6 miesięcy później nie możesz oddawać komórek macierzystych,
- twój szpik pomaga w nowotworach i ponad 70 innych schorzeniach,
- wszelkie koszty związane z oddaniem szpiku pokrywa fundacja,
- grupa krwi dawcy i biorcy nie muszą być takie same,
- jeśli pracujesz, dostajesz zwolnienie L4 i 100% wynagrodzenia,
- w każdym momencie możesz wycofać się z bazy, pamiętaj jednak, że jeśli odmówisz w ostatnim momencie, zrobisz niepotrzebną nadzieje osobie chorej, - ok. godziny po oddaniu szpiku, dostajesz telefon z 3 informacjami (wiek, kraj, płeć) osoby, której ten szpik oddałeś,
- rok po oddaniu szpiku masz możliwość spotkać się z osobą, której uratowałeśżycie, pod warunkiem, że obydwoje wykazaliście takie zainteresowanie, - nie każdy przeszczep kończy się powodzeniem (pamiętaj, że to już nie jest zależne od Ciebie).

Na wszystkie pytania odpowiem- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zapraszam na stronę internetową- https://www.dkms.pl

CWAG Włącz duży kontrast